Srpen 2010

Naučení vezíra Ptahhotpa

11. srpna 2010 v 16:36 | Werankneferanpu |  ,,Chytří egypťané" aneb moudré učení
O Ptahhotepovi jsem již psala a toto je jeho dílo, které jsem samozřejmě našla na Chrám země kemet. Asi jako většinou...


Ptahhotep - kdo to byl?

10. srpna 2010 v 14:30 | Werankneferanpu |  ,,Chytří egypťané" aneb moudré učení
Vezír faraona Džedkarea Isesiho(5. dynastie) Ptahhotep byl velmi vážený a důližitý člověk, neboť byl nejen (jak jsem již napsala) vezírem, ale napsal i jedno z nejznámějších,  nejoblíbenějších a nejrozsáhlejších literálních děl z knih moudrých rad do života, Naučení vezíra Ptahhotepa. Je těžké určit správného Ptahhotepa, jelikož v 5. dynatii(stará říše) se písemně objevují tři Ptahhotepové. Ptahhotep o kterém píši je nejspíš pohřben v mastabě ve Sakkáře.
pthtp
Zdroje: wikipedie.org, kemet.pise.cz
                                                                                                    Werankneferanpu

knihy moudrých rad do života

6. srpna 2010 v 22:05 | Werankneferanpu |  ,,Chytří egypťané" aneb moudré učení
s
b
hvězda
a
i
i
t


abstrakt.SBAJT tak to je označení pro samostatný obor egyptské literatury, které znamená něco jako naučení. Tento obor byl oblíben po celé období starověkého egypta a někteří jijich autoři byli dokonce zbožšťeni, třeba jako Imhotep. Knihy byly v podstatě průvodci v etice a promítly se do hebrejské Knihy přísloví a dokonce i do křesťanské etiky! A vezmeme-li v úvahu kolik staletí muselo přežít Naučení vezíra Ptahhotepa ze staré říše a přesto se  v podstatě podle někerých částí chováme dnes, jsou tyto knihy neuveřitelnými díly starověku. Písmo je dar Džehutiho. A hlavně hieroglyhyfické. Toto si mysleli egypťané a proto k němu chovali náležitou úctu a i proto byly tyto knihy tak oceňované-byly napsané ,,slovy bohů".
Zde je několik příkladů:
- Hardžedefovo naučení
- Naučení vezíra Ptahhotepa
- Naučení pro Kagemeniho
- Naučaní pro krále Merikarea
- Naučení Amenemheta I.
- Loajalistické naučení
- Naučení Amenachta 

Zdroje:wikipedie.org,kemet.pise.cz
                                                                                                                              Werankneferanpu

Úvodem

5. srpna 2010 v 23:09 | Werankneferanpu |  kemetismus
Doufám že tyto stránky Vám pomůžou alespoň trochu pochopit smýšlení kemetistů.
Nelze všecny kemetiky ,,do jednoho pytle''. Už jenom z důvodu množství bohů a nedostatku informací. Prosím o omluvení možných chyb a nedostatků, protože ve 13 mám ještě omezené možnosti.
Má ,,specializace" je na velkého Anupa, syna Usirova, takže tu o něm bude nejvíce článků. Nejvíce informací asi získáte na kemet.pise.cz . Od tama beru spoustu informací. Takže toto nejsou úplně oficiální stránky kemetismu. 
                                                            Werankneferanpu