Kemet-jeho trvalost

17. prosince 2010 v 21:55 | Werankneferanpu |  Jiné
 Starověký Egypt nás přitahuje odedávna. Jeho ,,trvalost" přitahuje spoustu lidí již od starověkého Řecka a dokonce ani sami Egypťané nevěděli kdy jejich říše ještě jako dvě království vznikla (předána od bohů).

Systém uspořádání moci a úřadů byl tak propracovaný, že přetrval minimálně 3200 let téměř beze změny. Jedno egyptské přísloví praví:,,Vše má strach z času, ale čas má strach z piramid."
 Pevným základem této společnosti byl Per-aa -v přeložení "velký  dům"- (faraon), obraz Boha (Hora), jenž byl vzorem pro všechny lidi žijící v Egyptě. Měl za úkol vytvářet jakousi morální oporu. Odrážel dokonalost a stal se "otcem" celého národa nejen v duchovním slova smyslu, ale i jeho vůdcem v životě praktickém. Lidé se chtěli chovat jako dokoalý bůh a viděli v něm svůj vzor. Z tohoto propojení mezi věčnými bohy a prostým lidem vyplývá, že jestli se faraon choval jako bůh a dokonalý otec a opatrovník země mu svěřené, lidé se pokoušejí napodobovat svůj vzor a tím se  mu přiblížit.
 Pokud se tedy lidé pokoušeli přiblížit se faraonovi (a tím pádem i bohům), byl v Egyptě určitý pořádek a řád (Maat). Když tedy faraon obětoval Maat znamenalo to, že faraon ukazuje Bohu/bohům že v jeho království je pořádek a žádný chaos. Ve vyrovnaném státě, kde každý má své místo, bylo přiblížit se bohům jednodušší. Čím blíže byla populace božské kráse, tím více byla soudržná, klidnější a ve všech oborech silnější.
 Egypt měl oproti ostatním říším zásadní výhodu: jako celek se sice v pozdějších rozrůstal dále, ale původní slovo Kmt (=Kemet)=černé úrodné bahno Nilu. Původně se neskládel zvíce království (jako Řecko) nebo z velkého množství dobytých kolonií a tím i národů (jako Řím). když to napíšu velmi jednoduše: oba Egypty byly stejný kus země se stejnou kulturou, náboženstvím (jen s mírnými rozdíly ve věcech jako: nejvyšší bůh, atd...), stejným způsobem a chápáním života.... V Řecku se mohl některý ostrov pokusit oddělit a měl-li dobou polohu a armádu, molo mu to i vyjít. Řím zase řešil problém různorodosti říše.Když byly říše sppojeny, jistě byla na straně dolního Egypta nespokojenost (to je samozřejmé), avšak později si lidé (museli) zvyknout a nepřišla žádnáná vzpoura.

Společným úsilým Egypťanů bylo dotat se blíže bohům. K tomu jim pomáhali národní projekty, na nichž pracovali schopní a kvalifikovaní dělníci, ale i prostí lidé (narozdíl od toho co si myslí spousta lidí - že tam pracovali otroci). Takovými projekty byly třeba pyramidy nebo chrámy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama